Zielone dachy - co to właściwie jest?

Zielone dachy były do tej pory w Polsce dosyć egzotycznym sposobem na wykończenie domu. To jednak bardzo ciekawe i praktyczne rozwiązanie, któremu warto przyjrzeć się bliżej.

Wyróżniamy trzy rodzaje:
  • ekstensywne dachy zielone, na których rosną głównie rośliny typu mchy i trawy, są to dachy, które wymagają najmniejszej uwagi
  • intensywne zielone dachy niskie, rosną na nich głównie byliny i krzewy, nieco bardziej wymagające w utrzymaniu
  • intensywne wysokie dachy zielone, tutaj jest spore pole do popisu, bo rosną na nich zarówno krzewy i byliny jak i niewysokie drzewa. Wymagają one najbardziej starannej pielęgnacji.


Dach zielony - więcej niż estetyka

Bardzo ciekawym rozwiązaniem, szczególnie dla fanów ekologicznego stylu życia są dachy, które mogą również pełnić funkcję przydomowej oczyszczalni szarej wody. Sadzi się na nich rośliny rosnące na bagnach, zapewniając im przy tym odpowiednie, wilgotne środowisko. Tego typu dach zielony wymaga bardzo starannego przygotowania ale oprócz funkcji dekoracyjnej, pełni funkcję praktyczną.Rodzaje zielonych dachów

Rodzaj zielonego dachu, który może być zastosowany zależy od wielu czynników. Przede wszystkim ważna jest konstrukcja samego dachu, im bardziej płaski tym większe są możliwości. Musi być też solidny, gdyż zielone dachy są cięższe od tradycyjnych. Warunki naturalne typu oświetlenie w okolicy, gdzie znajduje się taki wiszący ogród, też są istotne. Różne gatunki roślin mają różne wymagania, dlatego przy podejmowaniu tej decyzji warto wesprzeć się radą naszych fachowców.

Zielony dach - cena i sposób wykonania

Najważniejsza z punktu widzenia naszych klientów jest cena zielonego dachu. Zależy ona od rodzaju zielonego dachu, zastosowanych roślin, koniecznych materiałów i przeróbek. Tego typu inwestycja wymaga też odpowiedniego projektu, co należy uwzględnić w kosztorysie. Z kolei koszty późniejszej pielęgnacji są uzależnione od typu dachu i roślin się na nim znajdujących. Aspekt finansowy nie powinien jednak zniechęcać gdyż jest to rozwiązanie posiadające wiele zalet.

Zalety zielonych dachów

Po pierwsze, jest to świetny filtr powietrza, co na silnie zanieczyszczonym śląsku jest dużym atutem. Zielony dach pochłania zanieczyszczenia miejskie typu pyły i szkodliwe tlenki, poprawiając mikroklimat najbliższej okolicy. Rośliny stanowią też świetną izolację termiczną, ponieważ różnica temperatur na zielonym dachu latem sięga około 30 stopni Celsjusza, a na tradycyjnym nawet 100 stopni Celsjusza. Zimą z kolei zapobiegają nadmiernej utracie ciepła. Gratką dla miłośników przyrody jest fakt, że takie pokrycia dachowe są, szczególnie w miastach, ostoją dla wielu gatunków roślin i zwierząt. Pasjonaci mogą nawet na takim dachu stworzyć mini pasiekę. Nieocenioną zaletą jest jednak przede wszystkim możliwość wypoczynku we własnym ogrodzie, w centrum dużego miasta, na dodatek często z pięknym, panoramicznym widokiem w tle.


Dach z trawy Śląsk
Tarasy zielone śląskie

Taras zielony w bloku śląskie
Dachy zielone z trawy Katowice

Trawa na dachu w Katowicach
Dach z trawą Chorzów

Masz Pytania? Potrzebujesz informacji?